:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1397، شماره 24 1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 23-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تجربه‌ زیسته جوانان از مصرف ناس
امیر سلطانی نژاد1، ادیبه برشان، اسما بنی اسد، سعادت شمس الدینی لری، علی سادیی
1- ، amirsoltan59@gmail.com
چکیده:   (1732 مشاهده)
مقدمه: اعتیاد ﺑـﻪ مواد مخدر، ﻃـی دﻫـﻪ اخیر ﻳﻜـی از مهمترین بحران‌های ﺑﻬﺪاشتی و اﺟﺘﻤﺎعی ﺑﻮده اﺳﺖ. یکی از انواع اعتیاد که این روزها در بین جوانان رواج یافته، اعتیاد به ناس است. با توجه به افزایش گرایش جوانان به‌ ناس، هدف پژوهش حاضر بررسی تجربه‌های زیستی جوانان از مصرف ناس بود.
روش: این مطالعه به شیوه کیفی انجام گرفت و در آن از روش پدیدارشناسی استفاده شد. جامعه پژوهش را جوانان شهر کرمان تشکیل داده‌اند. بیست شرکت‌کننده با روش نمونه‌گیری هدفمند، انتخاب شدند. روش جمع‌آوری داده‌ها، مصاحبه نیمه ساختار یافته بود که با رضایت مشارکت‌کنندگان ضبط و بازنویسی شد وبه روش کُلیزی تجزیه و تحلیل گردید.
نتایج: در طی فرایند بررسی تجربه‌های زیسته جوانان از مصرف ناس مضمون اصلی عوامل فردی با سه درون مایه “جذابیت‌های حسی، باور غلط، ریسک و هیجان خواهی” و مضمون اصلی عوامل اجتماعی با درون مایه‌های “مشکلات خانوادگی، در دسترس بودن و تاثیر پذیری از همسالان” استخراج گردید.
بحث و نتیجه‌گیری: این پژوهش با توصیف عوامل تعیین‌کننده مصرف ناس، ریشه‌های چنین مصرفی را علاوه بر عوامل فردی به‌عوامل اجتماعی نیز مرتبط می‌داند. بنابراین پیشنهاد می‌گردد مسئولین کشوری به این مشکل به‌صورت یک ‌فوریت و اولویت بهداشتی توجه نمایند و ضمن استفاده از روش‌های موثر جهت آموزش و آگاه نمودن مردم و خانواده‌ها از عوارض مصرف ناس و برنامه‌ریزی جهت فراهم نمودن سرگرمی‌های مطلوب و در دسترس برای جوانان، با برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی، نه گفتن را به جوانان آموزش دهند.
واژه‌های کلیدی: ناس، جذابیت‌های حسی، باور غلط، ریسک و هیجان خواهی
متن کامل [PDF 350 kb]   (952 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/4/21 | پذیرش: 1397/11/12 | انتشار: 1397/11/12


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1397، شماره 24 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها