:: دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1399، شماره 32 1399 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 5-14 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی توانمندسازی روان‌شناختی بر کیفیت زندگی مادران دارای فرزند با ناتوانی تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه
فاطمه فلاحی1، قربان همتی علمدارلو2
1- دانشگاه شیراز ، fatemeh2563@yahoo.com
2- دانشگاه شیراز
چکیده:   (312 مشاهده)
مقدمه: اثرات منفی داشتن کودک با ناتوانی موجب ایجاد تنش و فشار در والدین می‌شود و کیفیت زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی توانمندسازی روان‌شناختی بر کیفیت زندگی مادران دارای فرزند با ناتوانی تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه بود.
روش: در این پژوهش شبه‌آزمایشی از طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه کنترل استفاده شده است. جامعه‌آماری شامل کلیه مادران دارای فرزند با ناتوانی اداره بهزیستی شهرستان مرودشت بود که تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار داشتند. از جامعه‌ مذکور سی نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به‌طور تصادفی به دو گروه پانزده نفری تقسیم شدند. برای هر دو گروه پیش‌آزمون اجرا شد. گروه آزمایش طی ده جلسه، توانمندسازی روان‌شناختی را دریافت کردند. گروه کنترل تحت این برنامه قرار نگرفتند. در پایان از هر دو گروه پس‌آزمون گرفته شد. در این پژوهش، از پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی استفاده شد. داده‌های با بهره‌گیری از آزمون تحلیل کوواریانس یک متغیره آنکووا و آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیره مانکووا تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: یافته‌ها نشان داد، توانمندسازی روان‌شناختی بر نمره کل کیفیت زندگی تاثیر معنادار ندارد اما بر خرده‌مقیاس سلامت جسمی و روابط اجتماعی تاثیر معنادار دارد(0/05 >P) و میزان تاثیر بر سلامت جسمی و روابط اجتماعی به ترتیب چهارصد و سی و سه هزارم و صد و نود و پنج‌ هزارم است.
بحث و نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش حاضر نشان‌دهنده آن است که توانمندسازی روان‌شناختی سبب بهبود برخی از مولفه‌های کیفیت زندگی(سلامت جسمی و روابط اجتماعی) مادران تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه شده است. بنابراین، به مسوولان و برنامه‌ریزان سازمان بهزیستی پیشنهاد می‌شود که با حمایت بیشتر از انجمن‌های تسهیلگر برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه، کارگاه‌های توانمندسازی روان‌شناختی را برای همه اعضای خانواده افراد با ناتوانی برگزار کنند.
واژه‌های کلیدی: توانمندسازی روان‌شناختی، کیفیت زندگی، توانبخشی مبتنی بر جامعه
متن کامل [PDF 488 kb]   (153 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/9/16 | پذیرش: 1399/6/31 | انتشار: 1399/6/31


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1399، شماره 32 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها