:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1399، شماره 31 1399 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 23-13 برگشت به فهرست نسخه ها
مرور سیستماتیک مداخلات ارتقای سلامت اجتماعی با رویکرد سرمایه اجتماعی
میرطاهر موسوی1، معصومه معارفوند2، حسن رفیعی3، سهیلا امیدنیا4، فائزه جغتایی3، مریم ذبیحی پورسعادتی5
1- مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی.
2- گروه آموزشی مددکاری اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی. ، arammaref@gmail.com
3- گروه آموزشی رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی.
4- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
5- گروه آموزشی مددکاری اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی.
چکیده:   (1747 مشاهده)
مقدمه: سلامت اجتماعی یک جنبه از تعریف سلامت ارایه شده توسط سازمان بهداشت جهانی می باشد. مولفه‌های سرمایه اجتماعی رابطه نزدیکی با سلامت اجتماعی دارند. در این مطالعه منابعی که مداخله‌هایی را در زمینه ارتقای سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی گزارش کرده اند، مرور شدند. 
روش: این مطالعه، به شیوه مرور سیستماتیک و به‌منظور شناسایی مداخله‌هایی که در زمینه سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی انجام شده است اجرا گردید. مطالعه با مرور منابع منتشر شده در بانک‌های اطلاعات الکترونیک ازجمله پایگاه‌های ScienceDirect،PubMed،ISI web of sciences،Scopus و سایت سازمان‌ها و موسسات مرتبط مانند UNDP،Legatum،WHO،World Bank و ILO از سال 2000 تا 2019 صورت گرفت. 
نتایج: در مجموع چهل و یک سند وارد مطالعه شد. بیش از هفتاد و پنج درصد شرکت‌کنندگان در مطالعات زنان و مردان بودند ولی در بیش ازنود درصد مداخلات، زنان به‌عنوان گروه اصلی در نظر گرفته شده بودند. دانش‌آموزان در پنجاه و شش درصد مطالعات گروه هدف بودند و مداخلات در محیط مدرسه اجرا شده بودند. کارآزمایی بالینی-اجتماعی نود و دو دهم درصد مطالعات، مهمترین روش مطالعه بود. اهداف متعددی در مطالعات گزارش شده است از جمله کاهش فقر، پیشگیری از خشونت، ارتقای سلامت، ادغام اجتماعی، حمایت اجتماعی، بهزیستی اجتماعی، کیفیت زندگی و... دو روشی که برای ارتباط با گروه هدف بیشتر به‌کار گرفته شدند بحث گروهی و سخنرانی بود. در بیش از شصت و پنج درصد موارد،کارشناسان اجرای مداخله را به عهده داشتند. اغلب مداخله‌ها در کمتر از سه ماه به اجرا درآمده بود. مداخله‌های کوتاه مدت توانستند بر ارتقای مولفه‌های سلامت اجتماعی اثر مثبتی بگذارند. پروژه‌هایی که بیش از پنجاه هزار نفر گروه هدف آن‌ها بودند، حداقل در دوازده ماه به اجرا درآمده بودند.
بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه اطلاعاتی را در مورد ارتقای سلامت اجتماعی و سرمایه اجتماعی در اختیار قرار می‌دهد که می‌تواند برای طراحی مداخله به‌منظور ارتقای سلامت اجتماعی به‌کار گرفته شوند. این مداخلات می‌توانند در گروه‌های سازمان یافته به‌عنوان مثال در مدرسه یا سازمان‌های اجتماع محور به اجرا درآیند. مشارکت گروهی کودکان، نوجوانان و جوانان و گروه‌های اقلیت و یا طرد شده در برنامه‌های ارتقای سلامت اجتماعی لازم است مورد توجه قرار گیرد و با اولویت مداخلات گروهی در دستور کار قرار داده شوند. ارتقای سلامت اجتماعی می‌تواند به‌عنوان یکی از اهداف در برنامه‌های توسعه اقتصادی در نظر گرفته شود. 
واژه‌های کلیدی: سلامت اجتماعی، سرمایه اجتماعی، مرور سیستماتیک، مداخله اجتماعی، اجتماع محور
متن کامل [PDF 510 kb]   (1345 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/1/20 | پذیرش: 1399/3/30 | انتشار: 1399/3/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1399، شماره 31 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها