:: دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1395، شماره 18 1395 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 50-41 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه کیفی انواع قمار و پیامدهای آن
معصومه معارف‌وند1، مارال مردانه جبه دار2، زهره زمانی3، زهره مرشدی3
1- مرکز تحقیقات سوءمصرف و وابستگی به مواد، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
2- گروه آموزشی علوم اعصاب و مطالعات اعتیاد، دانشکده فناوریهای نوین پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، mardaneh.m@gmail.com
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
چکیده:   (4956 مشاهده)

مقدمه: قمار تلاشی آگاهانه و عمدی برای شرط‌بندی روی پول یا چیزی ارزشمند در کاری با نتیجه نامشخص با هدف اولیه به‌دست آوردن مزیت یا سود است. این مطالعه برای توصیف انواع قمار در ایران انجام شد.
روش: با استفاده از روش تحلیل محتوا و با در نظر گرفتن اصل اشباع اطلاعات، قماربازان انتخاب شدند و مورد مصاحبه قرار گرفتند. داده‌ها با کدگذاری باز، محوری و انتخابی تجزیه و تحلیل شدند. 
نتایج: قمار قانونی (شامل شرط‌بندی روی مسابقات اسب‌دوانی، شنا و تیراندازی) و قمار غیر‌قانونی (شامل شرط‌بندی روی مسابقات و یا جنگ حیوانات، شرط‌بندی در بازی با ورق، شرط‌بندی روی ورزش‌ها، شرط‌بندی در بازی‌هایی که در آن‌ها تاس و یا کارت به‌کار می‌رود، قاپ بازی و شرط‌بندی سر پلاک ماشین) دو نوع اصلی قمار در ایران هستند. “قمار غیرقانونی و زیرزمینی و چالش‌های تأمین امنیت آن” و“عوارض قمار در ایران” دو تم اصلی بودند که در این مطالعه به‌دست آمدند.
بحث و نتیجه‌گیری: اگرچه شرط‌بندی روی سه ورزش در این ایران قانونی است، شکل‌های مختلفی از قمار غیرقانونی در ایران رایج است. 

واژه‌های کلیدی: قماربازی، شرط‌بندی، ایران
متن کامل [PDF 350 kb]   (7754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/11/28 | پذیرش: 1395/12/17 | انتشار: 1396/1/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1395، شماره 18 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها