:: دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399، شماره 35 1399 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 40-33 برگشت به فهرست نسخه ها
تببین نقش میانجیگری شادابی اجتماعی و کیفیت زندگی در تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت اجتماعی معلولان جسمی-حرکتی شهر تهران
حمیدرضا کریمی درمنی1، منصور حقیقتیان2، احسان رحمانی خلیلی3
1- گروه جامعه‌‌شناسی فرهنگی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان
2- گروه جامعه‌‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان ، mansour_haghighatian@yahoo.com
3- گروه جامعه‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
چکیده:   (1231 مشاهده)
مقدمه: در مدل پزشکی، وظیفه شخص معلول تطبیق خود با جامعه است اما بر خلاف آن در مدل اجتماعی، اجتماع مسوول تطبیق دادن نیازهای فرد معلول با شرایط می ‏باشند. بر این اساس سوال اصلی پژوهش بنا به اهمیت و جایگاه حمایت اجتماعی این‌گونه شکل ‌گرفت؛ آیا می‏توان از حمایت اجتماعی به‌عنوان عاملی اثرگذار بر سلامت اجتماعی افراد معلول سود جست؟ بنابراین مطالعه پیشرو به‌منظور تبیین تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت اجتماعی با میانجیگری متغیرهای کیفیت زندگی و شادابی اجتماعی انجام گردید.
روش: این مطالعه از نوع توصیفی-تبیینی است و از روش پیمایش استفاده شده است. در اندازه‏گیری متغیرها، سلامت اجتماعی براساس شاخص ‏های کییز، حمایت اجتماعی بر اساس شاخص ‏های ولمن و فیشر، شادابی اجتماعی بر اساس شاخص ‏های لیندنبرگ و کیفیت زندگی با پرسشنامه سازمان بهداشت جهانی عملیاتی شده ‏اند. پرسشنامه پس از بررسی روایی و پایایی، با تلفیق روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی و تصادفی ساده، با برآورد حجم نمونه از طریق فرمول کوکران، در بین سیصد و نود معلول جسمی-حرکتی در استان تهران در سال 1398 اجرا گردید.
نتایج: یافته‌های تحقیق در بررسی مدل معادلات ساختاری با نرم‏افزار Smart Pls نشان داد، میزان تاثیر مستقیم متغیر حمایت اجتماعی بر کیفیت زندگی و شادابی اجتماعی تاثیری قوی و بر سلامت اجتماعی تاثیر آن ضعیفتر بود.
بحث و نتیجه‌گیری: با این نتایج نقش میانجی بودن دو متغیر کیفیت زندگی و شادابی اجتماعی مشهود است و از طرف دیگر تاثیر شادابی اجتماعی و کیفیت زندگی بر سلامت اجتماعی قوی و قابل قبول می‏باشد. در نهایت میزان تاثیر مستقیم و غیر مستقیم سه متغیر حمایت اجتماعی، شادابی اجتماعی و کیفیت زندگی بر سلامت اجتماعی به میزان0.33=R2 می‏باشد. 
واژه‌های کلیدی: سلامت اجتماعی، حمایت اجتماعی، شادابی اجتماعی، کیفیت زندگی، معلولان
متن کامل [PDF 559 kb]   (824 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/8 | پذیرش: 1399/12/15 | انتشار: 1399/12/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399، شماره 35 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها