:: دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1400، شماره 39 1401 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 47-37 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد غنی شده با شفقت بر بهزیستی روان‌شناختی و تمایل به خودکشی در نوجوانان دارای والدین با بیماری مزمن روان‌شناختی
فرنگیس دمهری1، زهره سرداری2، محسن سعیدمنش2
1- گروه روانشناسی، دانشگاه علم و هنر یزد ، farangis_demehri@yahoo.com
2- گروه روانشناسی، دانشگاه علم و هنر یزد
چکیده:   (314 مشاهده)
مقدمه: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد غنی‌شده با شفقت بر بهزیستی روان‌شناختی و تمایل به خودکشی در نوجوانان دارای والدین با بیماری مزمن روان‌شناختی اجرا شد. 
روش: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی با گروه گواه و آزمایش بود. جامعه‌آماری پژوهش حاضر شامل؛ تمامی نوجوانان دوازده تا هجده سال دارای والدین مبتلا به بیماری مزمن روان‌شناختی شهرستان یزد بود که با نمونه‌گیری در دسترس سی نفر انتخاب شدند و به‌صورت تصادفی در دو گروه پانزده نفره قرارگرفتند. گروه آزمایش، برنامه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد غنی‌شده با شفقت را در طی ده جلسه دو ساعته دریافت نمودند؛ اما برای گروه گواه، برنامه درمانی اجرا نشد. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه‌های استاندارد بهزیستی روان‌شناختی ریف و پرسشنامه چندنگرشی تمایل به خودکشی بود. داده‌های جمع‌آوری‌شده با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیره تجزیه و تحلیل شدند. 
نتایج: نتایج حاصل از پژوهش نشان داد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد غنی‌شده با شفقت، بر بهزیستی روان‌شناختی67/22=f،001/0≥p و کاهش گرایش به خودکشی 45/12=f،002/0≥p نوجوانان دارای والدین با بیماری مزمن روان‌شناختی موثر بوده است. 
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که جلسات درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد غنی‌شده با شفقت، می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامت روان و کاهش گرایش به خودکشی نوجوانان دارای والدین با بیماری مزمن روان‌شناختی شود. 
واژه‌های کلیدی: بهزیستی روان‌شناختی، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، شفقت، گرایش به خودکشی
متن کامل [PDF 515 kb]   (174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/6/18 | پذیرش: 1401/1/2 | انتشار: 1401/1/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1400، شماره 39 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها