:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1398، شماره 28 1398 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 56-64 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه صمیمیت زوجین با مثبت‌اندیشی و انعطاف‌پذیری شناختی در زنان متاهل شهر تهران
فاطمه مهناز مشایخ1، مهناز عسگریان2
1- دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
2- گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان ، Askarian.mahnaz@gmail.com
چکیده:   (495 مشاهده)
مقدمه: صمیمیت یک مشخصه کلیدی و مهم روابط زناشویی و از ویژگی‌های بارز یک ازدواج موفق به‌شمار می‌آید. این ویژگی به‌وجود تعامل بین همسران اشاره می‌کند و نبود یا کمبود آن یکی از شاخص‌های آشفتگی در روابط زناشویی است. این پژوهش با هدف بررسی صمیمیت زوجین و رابطه آن با مثبت‌اندیشی و انعطاف‌پذیری شناختی در زنان متاهل( مادران متاهل دانش‌آموزان شهر تهران) انجام شد. 
روش: جامعه‌آماری پژوهش حاضر را کلیه مادران دانش‌آموزان مدارس دولتی شهر تهران درسال1396 که در زمان اجرای پژوهش متاهل بودند و سی و پنج تا شصت و پنج سال سن داشتند، تشکیل ‌داده است. با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای چندمرحله‌ای، نمونه‌ای به اندازه پانصد و چهار نفر انتخاب شد. در این پژوهش از پرسشنامه صمیمیت زوجین باگاروزی2001، پرسشنامه مثبت‌اندیشی اینگرام و وینیسکی1988 و پرسشــنامه انعطــاف‌پــذ‌یر‌ی شــناختی استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها از طریق آزمون همبستگی پیرسون و نرم‌افزارهای آماریExcel2013،SPSS25 انجام شد. 
نتایج: نتایج پژوهش نشان داد بین تمام مولفه‌های صمیمیت زوجین به‌جز صمیمیت بدنی و روان‌شناختی با مثبت‌اندیشی رابطه مثبت معنادار وجود دارد و بین انعطاف‌پذیری‌شناختی با نمره کل مثبت‌اندیشی و با مولفه‌های کارکرد مثبت روزانه، خودارز‌یابی مثبت، ارز‌یابی د‌یگران از خو‌یش، انتظارات مثبت آ‌ینده، خوداعتمادی رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.
بحث و نتیجه‌گیری: می‌توان با آموزش مثبت‌اندیشی به زوج‌های جوان یا زوج‌های مشکل‌دار با افزایش رضایت زناشویی؛ صمیمیت، سازگاری و انعطاف‌پذیری آنان را افزایش داد. 
واژه‌های کلیدی: صمیمیت زوجین، مثبت‌اندیشی، انعطاف‌پذیری شناختی، زنان متاهل
متن کامل [PDF 363 kb]   (359 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۰

Ethics code: A-10-461-1


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1398، شماره 28 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها