[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: :: :: :: ::
:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1398، شماره 27 1398 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 52-45 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل جامعه‌شناختی عامل‌های اجتماعی موثر برکنش مشارکتی اعضای تعاونی‌های تولیدی استان لرستان
همت رحیمی1، اصغر محمدی2، منصور حقیقتیان3
1- اداره کل تعاون استان لرستان
2- گروه جامعه‌شناسی، دانشگاه آزاد دهاقان. ، asghr.mo.de@gmail.com
3- گروه جامعه‌شناسی، دانشگاه آزاد دهاقان.
چکیده:   (1625 مشاهده)
مقدمه: اساس یک شرکت تعاونی بر مشارکت اعضا در اداره امور تعاونی استوار است. این مشارکت متاثر از عوامل متعددی ازجمله عامل‌های اجتماعی می‌باشد . در همین راستا پژوهش حاضر با هدف بررسی عامل‌های اجتماعی موثر بر کنش مشارکتی اعضا تعاونی‌های تولیدی دراستان لرستان انجام شده است. 
روش: جامعه‌آماری این پژوهش پیمایشی کاربردی را اعضا تعاونی‌های تولیدی فعال استان لرستان در سال 1396 تشکیل داده‌اند. تعداد پانصد و نود و یک نفر از آن‌ها براساس فرمول کوکران به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه بود که روایی صوری آن از طریق بررسی و نظر پانزده نفر از اعضای تعاونی‌های مورد مطالعه خارج از نمونه اصلی، تعیین شد و روایی محتوای آن نیز با بررسی دیدگاه سه نفر از اعضای هیت علمی دانشگاه و هشت نفر از کارشناسان خبره بخش تعاون با استفاده از نسبت اعتبار محتواCVR  هشتاد و پنج صدم و پایایی آن با استفاده از آزمون آلفای کرونباخ هفتاد و سه صدم برآورد گردید. در تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی واستنباطی در قالب نرم افزارهایSPSS وAMOS استفاده شده است.
نتایج: یافته‌های پژوهش حاصل از آزمون رگرسیون و تحلیل معادلات ساختاری مدل تحقیق حاکی از وجود رابطه مستقیم ومعنی‌دار بین اعتماد اجتماعی، انسجام اجتماعی، مسولیت‌پذیری، باورهای مشترک اعضا با کنش مشارکتی اعضا در تعاونی‌های تولیدی بود. 
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج آزمون رگرسیون و نیز تحلیل معادلات ساختای حاکی از ارتباط معنادار بین اعتماد اجتماعی، انسجام اجتماعی، مسولیت‌پذیری، باورهای مشترک اعضا و کنش مشارکتی اعضا و نیز وجود همبستگی مستقیم بین متغیر‌های مزبور، می‌توان بیان داشت، با افزایش میزان و سطح هر کدام از عامل‌های اجتماعی مورد مطالعه میزان و سطح مشارکت اعضا تعاونی‌های تولیدی در اداره امور تعاونی نیز افزایش می‌یابد.
واژه‌های کلیدی: تعاونی‌های تولیدی، مشارکت، اعتماد اجتماعی، انسجام اجتماعی
متن کامل [PDF 418 kb]   (1161 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/10/19 | پذیرش: 1397/12/16 | انتشار: 1398/3/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: A-10-525-1)


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahimi H, Mohamadi A, Hagightian M. Sociological Analysis of Social Factors Affecting Participatory Interaction of Members of Production Cooperatives in Lorestan Province. Socialworkmag. 2019; 8 (1) :45-52
URL: http://socialworkmag.ir/article-1-491-fa.html

رحیمی همت، محمدی اصغر، حقیقتیان منصور. تحلیل جامعه‌شناختی عامل‌های اجتماعی موثر برکنش مشارکتی اعضای تعاونی‌های تولیدی استان لرستان. فصلنامه مددکاری اجتماعی. 1398; 8 (1) :52-45

URL: http://socialworkmag.ir/article-1-491-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1398، شماره 27 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Quarterly Journal of Social Work
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4422