[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1397، شماره 23 1397 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 22-28 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه جو عاطفی خانواده و نگرش دانشجویان به اعتیاد
ملیحه عرشی، مریم لطیفیان ، ریحانه اسد، فاطمه شیخ الملوکی
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، گروه مددکاری اجتماعی ، maryamlatifian1993@gmail.com
چکیده:   (493 مشاهده)

مقدمه: اعتیاد عادت یا رفتاری است که اغلب ترک کردنش مشکل می‌باشد. جوانان اصلی‌ترین قربانیان مواد مخدر هستند زیرا آن‌ها در این سن آمادگی انجام هر کاری را دارند تا کنجکاوی و یا احساسات خود را ارضا نمایند. لذا مداخله‌های لازم برای ایجاد نگرش صحیح در جوان باید از سنین پایین‌تر، به‌خصوص در خانواده آغاز شود. بر همین اساس پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه جو عاطفی خانواده و نگرش به اعتیاد در بین دانشجویان شهر تهران انجام شده است.
روش: پژوهش حاضر از نوع مطالعات پیمایشی-همبستگی (مقطعی) است که رابطه جو عاطفی خانواده و نگرش به اعتیاد را مورد مطالعه قرار داده است. جامعه‌آماری این پژوهش شامل دانشجویان دانشگاه‌های شهر تهران (دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه شهید بهشتی) در سال 1395 می‌باشد. برای انتخاب دانشجویان از روش نمونه‌گیری در دسترس استفاده شد. حجم نمونه‌ مورد مطالعه 623 نفر برآورد گردید. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های جو عاطفی خانواده هیل برن(1964) و نگرش به اعتیاد رفیعی(1391) استفاده شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به کمک نرم‌افزار SPSS22 و بهره‌گیری از آزمون‌های آماری پیرسون وتحلیل رگرسیون چند متغیره انجام گردید. 
نتایج: نتایج این پژوهش رابطه مثبت و معناداری بین جو عاطفی خانواده و نگرش به اعتیاد را نشان داد. ابعاد جو عاطفی خانواده 7/9% از تغییرات واریانس نگرش به اعتیاد را پیش‌بینی کرد. از بین متغیرهای دموگرافیک؛ جنسیت، وضعیت سکونت و وضعیت تاهل با نگرش به اعتیاد رابطه معنادار وجود داشت اما بین سن، تحصیلات، تعداد فرزندان و اشتغال با نگرش به اعتیاد ارتباط معنادار مشاهده نشد.
بحث و نتیجه‌گیری: اعتیاد مشکلات شدیدی به خانواده و جامعه تحمیل می‌کند. لازم است برای کاهش نگرش مثبت جوانان به اعتیاد اقداماتی صورت گیرد. پیشنهاد می‌شود برنامه‌های آموزشی جامع در مورد مصرف مواد مخدر و عوارض آن برای گروه‌های سنی و قشرهای مختلف به‌خصوص جوانان، تدوین شود و برنامه تغییر و اصلاح نگرش به شیوه عملی در برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد لحاظ شود.

واژه‌های کلیدی: جو عاطفی خانواده، نگرش به اعتیاد، دانشجویان
متن کامل [PDF 380 kb]   (299 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Arshi M, Latifian M, Asad R, Sheikholmoloki F. Studying the Relationship Between the Family's Emotional Climate and Attitude Toward Addiction Among Students . Socialworkmag. 2018; 7 (1) :22-28
URL: http://socialworkmag.ir/article-1-301-fa.html

عرشی ملیحه، لطیفیان مریم، اسد ریحانه، شیخ الملوکی فاطمه. بررسی رابطه جو عاطفی خانواده و نگرش دانشجویان به اعتیاد . فصلنامه مددکاری اجتماعی. 1397; 7 (1) :22-28

URL: http://socialworkmag.ir/article-1-301-fa.htmlدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1397، شماره 23 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Quarterly Journal of Social Work
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3862